Vdrte bradavice ima približno 10–20 % žensk

Vdrte bradavice v resnici niso tako zelo redek pojav, saj se z njim sooča približno 10 do 20 % žensk. Takšno stanje pa lahko doleti tudi moške. Zanimivo pa je to, da se takšnega pojava nekatere ženske sploh ne zavedajo, vse dokler ne rodijo. Vdrte bradavice praviloma niso moteč pojav, razen v primeru dojenja.

Sicer pa ločimo različne stopnje vdrtosti. Pri blagi obliki so bradavice večji del časa vdrte, kljub temu pa se ob skrčenju mišic tik pod kožo ob dotiku ali pa ob hladnem dražljaju izbočijo. V takšnem položaju nato lahko ostanejo kar nekaj časa.

 

Vmesna in najhujša stopnja vdrtih bradavic

Pri vmesni stopnji se vdrte bradavice zelo redko izbočijo. Tudi če se, se takoj povrnejo v prvotno vdrto stanje. Takšno stanje pa lahko povzroči kar nekaj težav pri dojenju. V najhujšem primeru pa se bradavice prav nikoli ne izbočijo. Dojenje posledično sploh ni mogoče. Prav tako so prisotne lahko tudi težave s higieno ter ponavljajočimi se vnetji.

Takšna težava pa se lahko kljub vsemu reši s krajšim kirurškim posegom, in sicer v lokalni anesteziji. Vidnih šivov ni, kolobar ter bradavica pa sta en teden ustrezno zaščitena z obližem. V tem času se odsvetuje opravljanje težjih fizičnih aktivnosti.

 

Huda stopnja vdrtosti lahko povzroča tudi funkcionalne težave

Dejstvo je, da vdrte bradavice niso tako nedolžna zadeva, kot je morda videti. Še posebej to velja, če gre za najhujšo obliko. Dobro je, da se zavedamo, da kirurški poseg dojenja ne bo olajšal. Velika verjetnost je, da ga bo celo otežil oziroma povsem onemogočil. Strokovnjaki zato priporočajo, če želite otroka po porodu dojiti, da s posegom počakate, dokler z dojenjem povsem ne zaključite.

Huda stopnja vdrtih bradavic pa prinaša tudi funkcionalne težave. V takšnem primeru pa je poseg smiseln tudi pred materinstvom. Dojenje namreč zaradi izrazite vdrtosti najverjetneje tudi sicer ne bo mogoče.